נובמבר 16

מאחורי המרקמים

בספטמבר האחרון הושק הספר "Textures - איפור – מרקמים, צבע, מילים" של ירין שחף בשיתוף עם הילה אלקיים, מאפרת, מורה בבית הספר וצלמת.
שנתיים לפני כן, כשהרעיון לשיתוף פעולה בין השניים התחיל להתגבש, הם לא העלו בדעתם שהוא הולך להוליד ספר ולפתוח צוהר לתערוכת האיפור הראשונה בארץ. הספר זכה לעיצוב אלגנטי ומינימליסטי שעליו היה אמון רועי צור, לכריכה שחורה שעליה תבליט אותיות כסופות בלבד ולדפי נייר ממוחזר, שמעניקים לו תחושה של ספר אמנות עוד לפני שפותחים אותו וצוללים לתוכו. כשעושים את זה, מתגלות בו תמונות של עבודות איפור יוצאות דופן ולא שגרתיות, שסובבות כולן סביב מרקמים וצבעים. לצד התמונות מופיעים מדי פעם טקסטים קצרים, הגיגים, מחשבות וחוויות, שכתב שחף.


אחד הדברים המסקרנים ביותר בספר היא שכמו לתמונות האמנותיות והמופשטות שבו, גם לו עצמו אין קונספט מוגדר. Textures הוא ספר אמנות, ספר הגיגים, יומן אישי וספר השראה – בו בזמן. "הרעיון היה ליצור ספר שהוא 'קופי טייבל בוק', פחות ספר ביוגרפיה או איזה מחקר מעמיק", מסביר שחף. "אני חי בדור של היום, והדור הזה פחות קורא מלל. הכל צריך להיות מאוד 'אינסטה'. קצר, ברור ועם הרבה מקום לחוויה ויזאולית. זה מאוד מתאים לי כי אני אדם של סיפוקים מידיים".


ואיך נולד הרעיון לקונספט של הספר?
"כבר כשהתחלנו אמרתי להילה שאני רוצה שהספר הזה יתקוף לאו דווקא את התוצר המוגמר של האיפור, אלא את המרקם שלו. רציתי ללכת אחורה, לצבע, לחומר. בשלושים השנים האחרונות אני מגדל דור של מאפרים, ואני מרגיש שהאחריות על הכתפיים שלי היא גם ליצור עבורם מקורות השראה, שלי לא היו כשאני התחלתי את הקריירה. אפשר לומר שזה צורך אבהי ומורשתי. אני מרגיש שהספר הזה היה ממש חצי-חצי. אני יכול לעשות את האמנות הזאת, אבל צריך שמישהו יבוא, יעשה את הקליק על המצלמה ויידע להוציא את זה לאור, והילה היא הגשר שלי לעולם הזה. כל הקונספט נוצר ממנה ומעמיר זכאי".
מה הגיע קודם, הטקסטים או הצילומים?
"התמונות לא נוצרו ביום אחד, אלא בתהליך ארוך שנמשך שנתיים, ולפעמים הטקסטים נכתבו תוך כדי הצילומים. אני מאפר, הילה מצלמת, ואז אני תופס פינה וכותב משהו. לפעמים בטלפון, לפעמים על פתק, וכמובן שמאוחר יותר גם עיבדתי וערכתי את הטקסטים. בהתחלה אפילו חשבתי לכתוב את הטקסטים בכתב יד, אבל עם הניקיון של הספר זה הרגיש לי זר. רציתי שהצילום יהיה המלך והטקסט יהיה הנלווה, לא הרגשתי צורך 'לאפר' גם את הטקסט".ואיך כל זה הפך לתערוכה?

"אנשים ראו את זה, חברים קרובים, אמנים, יוצרים, ואמרו לנו 'יש לכם גלריה. תעשו אמנות'. אף פעם לא הייתה תערוכה של איפור בארץ. איפור לא נחשב בארץ לאמנות פרופר, וחשבנו שאין סיבה שלא ניכנס לעולם האמנות. אז אני לא מצייר על קנבס, אני מצייר על אדם, לטוב ולרע".
אז למעשה, הכל התחיל מרעיון שהתפתח לצילומים, שיצרו טקסטים ושהובילו בסופו של דבר לתערוכת האיפור הראשונה בארץ.
"נכון. יש בספר פרק שאני מדבר בדיוק על זה. על איך שאני תמיד מתכנן הכל מראש, אבל ברגע היצירה בפועל, אני יכול להתפרע, אבל אני מרגיש שהספונטניות שלי מתאפשרת בזכות ההכנה מראש. תמיד יש לי פתח מילוט למקרה שאותה 'התפרעות' לא תצליח. אני לא נאמן לתכנון ולא מקדש אותו".מי קהל היעד של הספר? כל אחד יכול להתחבר אליו לדעתך?

"אני חושב שכל אדם שיש לו משיכה לחוויות ויזואליות, זה לא משנה אם הוא מעריץ אדריכלות או אוהב חלונות ראווה. פחות מתמטיקאים, אלא אנשים שאוהבים להכניס לחייהם חוויות ויזואליות יפות. אני רואה כך את כל המאפרים אגב. אנחנו חיים נראות. יש לנו את הטעם, את הראייה של הצבע, הטקסטורה והמשקלים, ובמקרה פנינו לנישה מסוימת. אני יכול להבין שהרבה אנשים שיראו את הספר לא יבינו בכלל מה אני רוצה מהם, אבל ככל שאתה נהיה סלקטיבי יותר והבחירות שלך נעשות ספציפיות יותר, כך גם נושרים לך 'גרופיז' בדרך. רוב האנשים לא צריכים גירויים ויזואליים כמוני. זה רחוק מאוד מלהיות ביוטי. זה איפור אחר".מעבר לעיסוק באיפור, בצבע, במרקמים, חלק מהטקסטים עוסקים גם בחוויות האישיות שלך, בתפיסות ובאמונות שלך.

"מבחינתי מטרת העל של הספר היא העצמה והשראה, גם לחיים. האיפור הוא מעין 'יציאה' שאני מנצל אותה כי כבר קיבלתי גושפנקא כמאפר. יש פרק אחד שכתבתי על חלומות והגשמות. בא לי שמי שיקרא את זה ישאל את עצמו 'האם אני עושה לעצמי עכשיו תכנית לעשר השנים הקרובות בחיי? האם יש לי חזון? האם אני קם לעוד בוקר בחיי או שאני קם לבוקר מתוכנן?' נאמר שאני רוצה להיות מאפר מפורסם בהוליווד – אני חייב לעשות את הצעדים הבסיסיים לקראת החלום שלי. לשאול את עצמי שאלות כמו האם האנגלית שלי מספיק טובה, האם אעבוד עם דרכון אמריקאי, האם אני צריך לדעת גם אפקטים מיוחדים או האם אאפר רק כלות. אם התמונה נותנת מוטיבציה של 'בא לי להיות מאפר כמו ירין', אני רוצה שאחרי שיקראו את הטקסט יחשבו 'בא לי לעשות את הדרך כמו שעשה ירין'".

איזו אמירה היית רוצה להטביע דרך הספר?
"שמותר לך ליצור איפור 'לא יפה' או 'לא גמור'. שלא תמיד צריך לשפוט את האיפור במושגים מיינסטרימים של 'יפה' ו'לא יפה' או של 'מתאים לה' או 'לא מתאים לה'. להראות שאיפור זה ארט, זאת אמנות. מה שהרבה מאפרים רוצים, ובצדק, זה למנף את היצירה שלהם לעשייה כלכלית, ולכן הם לא יעשו איפור כמו שמוצג בספר לכלה. זה בסדר, כי במקרים כאלה תמיד יש את מזמין העבודה, בין אם זאת כלה, זמרת שמצטלמת לקליפ או הפקה, שצריך לשפוט האם האיפור יפה ומתאים לו. איזה כיף זה ליצור משהו שאתה מזמין העבודה שלו. לי לא אכפת אם הספר הזה יימכר או לא יימכר, אכפת לי אם יעשה משהו למישהו. באותו נושא כתבתי כתבה קצרה בספר שעוסקת בשאלה' אז למה ליפסטיק ירוק?', ואז עניתי 'סתם. מותר לנו'. לא לכל דבר צריך להיות הסבר".

לרכישת הספר לחץ כאן

 

כתבות נוספות באותו נושא

 • המיתולוגיה היוונית ואיפור מקצועי
  המיתולוגיה היוונית ואיפור מקצועי החג האהוב על המאפרים הגיע, ועימו מגוון רעיונות, השראות וחלומות המתגבשים להם אט, אט לכדי יצירות איפור צבעוניות ומושקעות. זה לא סוד שבבית הספר למקצועות היופי של "ירין שחף" חג הפורים הוא רק סיבה "רשמית" לחגיגה… כאן מסתו...
 • טרנדים לקיץ 2014
  צבעי פסטל ענוגים כל מאפרת יודעת שהקיץ האחרון נשלט על ידי צבעי פסטל בגרסת האקסטרים שלהם. הצבעוניות העזה ממשיכה איתנו גם לקיץ הקרוב– בגרסה מעודנת יותר. צלליות בגווני גלידה הן הטרנד החם של הקיץ הקרוב, והן יראו הכי טוב אם יונחו על גבי בסיס (מייק-אפ) בהי...
 • איפור יופי קלאסי
  איך הכל התחיל? איפור יופי קלאסי שואב השראה מהאיפור ההוליוודי של שנות ה-50, שכבש את העולם המערבי בסערה דרך מסכי הקולנוע. פניהן של כוכבות הקולנוע היו צריכות להיראות מושלמות ונטולות פגמים כדי להיראות היטב על המסך הגדול. צורך זה הוליד תרבות איפור חדשה, ...
 • ענבל כהן - גולנזר מגשימה...
  ענבל, בוגרת מגמות איפור ועיצוב תסרוקות, רק בת 18 אבל לוח הזמנים שלה כבר מלא עד אפס מקום באיפור וסירוק לכלות והפקות, וכל זה לפני הגיוס הקרוב לצה"ל.
 • ירין שחף מלמד בגרמניה
  בחודש האחרון שוב טסתי לברלין ( בפעם המי יודע כמה ) בכדי להעביר שעור לבוגרי בית ספר לאיפור. בד"כ שאני מגיע לגרמניה, אני מנסה לתאם את ההרצאות שלי ב 2 בתי ספר לאיפור.
 • תחזיות היופי ועיצוב גבות
  "העיניים הן החלונות לנפש", משפט שאין חולקים עליו ואנו כמאפרים שמחים לאמץ כשאנו בוחרים להעניק דגש באיפור לאזור העיניים ופחות לאיפור השפתיים. כאנשי שיחה, ובעיקר בתקשורת היומיומית אנו מביטים איש לרעו הישר לעיניים ומיד יוצרים את הקשר הראשוני בעולם החברתי...
 • ההפקה שעשתה לנו את החודש...
  כמו בכל מקצוע בעולם, האנשים העוסקים במלאכה מתוך אהבה אמיתית הם אלה המגיעים לתוצאות המרשימות ביותר. לפניכם הפקה מדהימה בה כל המשתתפים התכנסו לשם מטרה אחת בלבד: חדוות היצירה.
 • טיפים באיפור לכל כלה
  כבר החלטת – את לא תתחתני בלי איפור מקצועי! עכשיו את צריכה להכין את עצמך כדי להגיע אל כסא האיפור כשאת נינוחה, מסודרת ובטוחה. לשם כך עלייך לשנן כמה טיפים, שיאפשרו לך להיראות במיטבך ביום היפה בחייך.
 • כלות חורף 2014
  את האיפור של כלות 2014 , נפגוש מעט ביישני, שקט ובעיקר אצילי. מגמות האיפור בעולם היופי מצביעים על חזרה ליופי הטבעי והעור המושלם.
 • סטיילינג שחור לבן
  כשבוחרים בשני גוונים מונוטוניים לכאורה, שחור ולבן, להרכבת מלתחה, לרגע קל נדמה כי מנעד האפשרויות צר מאוד וההיצע יהיה דל ומשעמם, אך כשפונים לתלמידי מגמת הסטיילינג בביה"ס "ירין שחף" באתגר זה, ניתן להיות סמוכים ובטוחים שהם יוציאו את המקסימום משני צבעים ב...
 • סטיילינג בארץ – כל ההתחלות...
  סגנון לבושך גורף מחמאות על בסיס יומיומי? את יכולה לצאת לנופש עם שמלת ערב שחורה אחת ולאבזר אותה באופן שיגרום לבן זוגך לחשוב שנסחבת עם מלתחה שלמה? החברות לא זזות לקניות בלעדייך? כנראה שניחנת ביכולת סטיילינג מופלאה ואולי הגיעה העת לעשות עם זה משהו...אנו...
 • טיפים לכלות שבדרך
  מי לא רוצה להראות מושלמת ביום החתונה? שעור הפנים יראה זוהר, חלק ומושלם, שהאיפור יונח בקלילות והעמידות תחזיק לאורך כל הערב, התסרוקת תחמיא, הסומק יחטב והמחמאות יאספו אט, אט...אז איך עושים זאת?סודות מעולם הכלות- הנה מתחילים...