נובמבר 06

איפור על פי אמירה חברתית

זה קורה לעיתים קרובות,  שתלמידי קורס האיפור המקצועי, משתמשים בפלטפורמת הלימודים בבית הספר יחד עם הידע הטכני המקיף אותם ויוצרים איפור עם אמירה חברתית חדשה. אנחנו חושבים שזה חשוב ונפלא, לתת דרור ליצירתיות ובעיקר לתוכן אותו יוצק כל תלמיד אל עבודות האיפור שלו, כך שנוצרות עבודות איפור מרגשות ומעניינות.  רצינו לספר לכם על עבודת איפור ייחודית ומעניינת שנתקלנו בה  באחד מסיומי קורסי האיפור  בבית הספר.

אודיה אלקסלסי יצרה במסגרת השיעור "איפור על פי השראה" עבודה המתייחסת למעמדה של האישה. האישה כאובייקט, בעיות שונות וכואבות המוכרות לכולן. וכך היא מספרת

ספרי על ההשראה וההכנות לעבודת האיפור"

"כשהתבקשנו במהלך הקורס לבחור על השראה - גלי המורה לשיעור "השראות וסטיילינג,  סיפרה על הפרסומת ל"ישראל מתייבשת" הרעיון, לקחת נושא בעייתי וכואב וליצור ממנו פרסומת חשובה ומשפיעה. הפרסומת עשויה בויזואליות אסתטית, המעבירה את המסר הכואב בצורה יפיפייה.החלטתי לקחת נושא כואב ובעייתי נוסף והוא,  הבעיות שנשים נתקלות בהן ביום יום. הפרעות אכילה והטרדות מיניות. השלב השני בקורס היה ליצור לוח השראה לצילומי האיפור, בו תהייה סקיצה ורעיונות שונים שיעזרו לכל מאפר לגבש את הכוונה האיפורית של עבודתו. חיפוש אחר מרקמים וצבעים, מחקר אודות הנושא הנבחר. בבואי ליצור את לוח ההשראה שלי בדקתי סטטיסטיקות על הפרעות אכילה בקרב נשים ומצאתי נתונים מזעזעים... לדוגמא-שאחת מתוך 5 נשים מתמודדת עם הפרעות אכילה, שרק 10 אחוז מתוך כלל המתמודדים עם הפרעות אכילה הם גברים.מחקר שנערך ב1996 קבע שנשים מעדיפות להידרס ע"י משאית ולא להיות שמנות, סטטיסטיקות על הטרדות מיניות-רובן המחולט של המתלוננות על הטרדה מינית הן נשים. 1 מתוך 4 נערות עלולה להיפגע לפחות פעם אחת לפני גיל 18. תקיפה מינית של מתבגרים חלה בכל מקום, גם במקומות המוכרים לקורבן. המציאות שתקיפה מינית מתרחשת לרוב על ידי  מישהו המוכר לקורבן."

איך החלטת לשלב את המחקר שערכת בעבודת איפור?

"בעבודת האיפור שלי, החלטתי בעבודה עצמה רציתי ליצור מראה ילדותי, זאת בשל העובדה שהרבה מהתקיפות המיניות מתרחשות לפני גיל 18 יחד עם הפרעות אכילה שנוצרות בגיל ההתבגרות . שילוב בין שני הנושאים החשובים האלו הוביל אותי לעבודת האיפור."

מהם האלמנטים אותם בחרת לשלב בעבודה?

לדוגמנית תפרתי חזייה המסמלת את מעבר הילדה לאישה בן לילה בעקבות התקיפה. החזייה מקושטת בממתקים – הם אלו המרמזים על הפרעות האכילה, בשיער קלעתי צמות על מנת לתת רמז על גיל שהוא צעיר. באיפור החלטתי "לתפור" את השפתיים. השמירה על הסוד. הגוון הנבחר היה ורוד על מנת לשמור על איפור ביוטי אסתטי. את העיניים השארתי בגוונים בהירים ונקיים על מנת לתת דגש לשפתיים המהוות את מרכז העבודה. בנוסף הוספתי כפתורים בתור שרשרת,ועוד 2 כלי תפירה בשביל לשמור על הקונספט של סוד ושתיקה."

ספרי לנו קצת עלייך ועל לימודי האיפור בבית הספר

מאז שהייתי קטנה זה היה ברור שאתעסק בתחום האיפור. האיפור זה התרפיה שלי , ממש כמו שאנשים אוהבים חיות או מוסיקה. אני משתדלת לחשוב כל הזמן על ההשראה הבאה לעבודת האיפור הבאה שלי. כשאני מאפרת, אני גורמת לאנשים לחייך. חווית הלימודים ב"ירין שחף" הייתה מעשירה ומלמדת. לא בדקתי אף בית ספר אחר! כולם יודעים שבית הספר של ירין שחף הוא הטוב ביותר ולכן החלטתי ללמוד רק כאן. חווית הלימודים הייתה מדהימה, המדריכות מעניקות יחס אישי  ומקצועי, מה שהופך את הלימודים לשונים מכל מקום אחר. בנוסף אני מציירת, עושה תכשיטים, ציורי גוף ואפילו ציורים על קירות!

כתבות נוספות באותו נושא

 • איפור דראג
  נתחיל מהתחלה... דראג אם כן הינו כינוי סלנג ללבוש בעל משמעות סמלית כלשהי, לרוב הוא מתייחס ללבוש בגדים המזוהים עם אופי מגדרי השונה ממינו של המתלבש. כלומר גברים ילבשו בגדי נשים ולהפך, הופעות דראג היו קיימות כמעט בכל מדיה תרבותית.
 • קרחות שפמים ומה שבינהם
  בקורסי ההמשך הנלמדים בבית הספר מתקיים לו שיעור מיוחד, שיעור בהנחייתה של מיכל שביט, מאפרת ותיקה בתחום התיאטרון והבמה.
 • הדליקו את האור האיפור כבר...
    כמו כל שנה מגיע החג שלפני הכול זוכרים לו את כמות הקלוריות בכל סופגנייה שנאכלת לה בהנאה. כמו בכל שנה אנו מדליקים את החנוכייה ומקווים שאולי השנה יקרה גם לנו נס פח השמן...רק משאלה אחת קטנה... אז הוא כבר כאן, חג האורות, חג המשאלות, חג המסמל בצורה...
 • גרפיטי, איפור ומה שבניהם
  זה לא סוד שאומנות הרחוב הידועה בשם "גרפיטי", זו שהייתה מחתרתית ומרדנית, קיבלה עיטור כבוד והפכה עם השנים לחלק בלתי נפרד מעולם האומנות. אמני גרפיטי רבים, מוצאים את פיסת "הקנבס " שלהם על קירות, בניינים, תמרורים ועוד. גרפיטי הפך לאומנות של ממש, על אף היו...
 • השראה ואיפור מקצועי
  לימור מילס, אני בת 21 וחצי, מאלפי מנשה, סיימתי זה מכבר את הקורס ב"ירין שחף" והציגה עבודת איפור עוצרת נשימה מעבר להיותה מאפרת מוכשרת היא עוסקת כדוגמנית מקצועית בארץ ובחו"ל, רקדנית סלסה מקצועית ועוד.
 • עולם האיפור - לא מה...
  עולם האיפור, הוא עולם צבעוני ומיוחד ולו פנים רבות ומגוונות. זה מתחיל בקורס איפור ביוטי בו נלמדים כל הסודות, הטריקים והטכניקות לאיפורי כלות וערב, הפקות אופנה ועוד.
 • מוצרי איפור לפורים ססגוני
  אז מה יש לנו ברשימת הקניות לכבוד החג? קבלו את נבחרת המוצרים שכל אמן איפור משריין לכבוד חג הצבע: