פברואר 11

המיתולוגיה היוונית ואיפור מקצועי

baibaz/Shutterstock.com|| baibaz/Shutterstock.com

המיתולוגיה היוונית ואיפור מקצועי

החג האהוב על המאפרים הגיע, ועימו מגוון רעיונות, השראות וחלומות המתגבשים להם אט, אט לכדי יצירות איפור צבעוניות ומושקעות. זה לא סוד שבבית הספר למקצועות היופי של "ירין שחף" חג הפורים הוא רק סיבה "רשמית" לחגיגה… כאן מסתובבות להן מידי יום, במשך השנה כולה, דמויות מאופרות באווירת חג הפורים אותן יוצרים תלמידי בית הספר במהלך הלימודים.

 

ובכל זאת…פורים זו בהחלט סיבה לחגיגה נפלאה!

צוות ההוראה וההדרכה של בית הספר ערך הפקה מיוחדת במינה במיוחד עבור החג הכי שמח בשנה.

הנושא הנבחר היה "אלות מהמיתולוגיה היוונית". בניית הדמויות נעשתה באמצעות מחקר עבור כל דמות, כל אחת "פירקה והרכיבה" מחדש את הדמות אותה קיבלה, יחד עם סקיצות ומחשבה מוקפדת על סטיילינג שהיווה אלמנט חשוב בהפקה. ממש כמו בקורס הסטיילינג שנערך בבית הספר

שנתחיל?

קצת רקע  -

המיתולוגיה היוונית כוללת אוסף מיתוסים שנוצר ביוון העתיקה. המיתוסים מתארים את האלים בדמותם האנושית, עלילות לידתם וחייהם, גיבורים בני תמותה או חצאי אלים. כאשר נכבשה יוון העתיקה על ידי רומא העתיקה (אף היא), אימצה רומא את המיתולוגיה היוונית. לכן, קיימים סיפורים מקבילים בשמות שונים ואף מוכרים יותר בשמם הרומי – לדוגמא: ונוס ואפרודיטה – אלת האהבה וקופידון מול ארוס היווני.

בתרבות היוונית היה מספר רב של אלים, על-פי תפקידיהם ועל פי מיקומם. בערים שונות היו אלים מקומיים, בעלי שמות שונים, שמילאו תפקידים דומים. תכונות אנושיות, תחומי עיסוק אנושיים, כוחות טבע כלליים ואף מעיינות ונהרות ספציפיים, זוהו עם אלים אלה ואחרים.

דמויות האלים היו "מואנשות" והיו, במידה רבה, מעין אדם-על. האלים, בעיקרו של דבר, דמו בצורתם החיצונית לזו האנושית ובתכונותיהם לאלה של בני האדם, אך היו חזקים יותר ובעלי חיי נצח. הם יכלו להיפצע, אך חוסנם הגופני היה רב והם החלימו בקלות. היו להם רגשות של בני תמותה, כמו תשוקה, אהבה, קנאה ושנאה, והם יכלו לעשות מעשים לא מוסריים, אך לבני האדם אסור היה לבקרם על מעשיהם. שנים עשר האלים החשובים ביותר נקראו האלים האולימפיים, כיוון ששכנו – לפי המיתולוגיה על פסגתו של הר האולימפוס, הגבוה שבהרי יוון. הם שמרו על חיי נצח בעזרת מזון האלים " האמברוסיה" ומשקה האלים - "נקטר". באומנות אפשר לזהות את דמויות האלים השונים על-פי סמלים מקובלים שהיו ידועים לכל - לבוש, חיה או חפץ שנחשבו לסמליהם האישיים. האלים הופיעו לעיני בני האדם בגלגולי צורה ובתחפושות שונות. הדחף הבסיסי לאמונה באלים, היה ניסיון להסביר את כוחות הטבע הלא מוסברים, ולנסות לגייס אותם למען האדם, כמו גם להסביר מאורעות היסטוריים.

הרה/ איפור, עיצוב שיער וסטיילינג: דפנה בר-אל, צילום: הילה אלקיים, דוגמנית :אדלה וורנר

הרה היא מלכת האולימפוס,היא אשתו ואחותו של ראש האלים זאוס.

הרה הינה אלת הנישואין והפריון. האלה הרה היא אצילית, עונדת לראשה את כתר מלכות האולימפוס, פרי הרימון היה סמל לפריון וחיים, אותו הייתה נוהגת לאחוז בידה. עם היוולדה,

אביה של הרה בלע אותה שלמה אל ביטנו, כיוון שהייתה נבואה בה נמסר כי אחד מילדיו ידיח אותו בבוא הימים. הנבואה הוגשמה על ידי זאוס שהכריח את אביו להקיא את אחיו ואחיותיו. זאוס ואחיו יצאו למלחמה נגד אביהם (קרונוס הטיטאני) ואביהם הורד מהשלטון ביקום עבר לזאוס שהתחתן עם הרה. מיתוסים רבים מתארים את הרה כאישה קנאית שניסתה למנוע את תאוות זאוס לנשים אחרות. דפנה עשתה שימוש בטכניקה הנלמדת בקורסי הפנטזיה בבית הספר של "ירין שחף", טכניקת ציורי גוף, כשחלק מהטכניקה הוא שימוש בצביעה של שטחים גדולים. בשימוש בצבע מים מיוחד לאיפור דפנה העניקה לדוגמנית מראה זהב וכך העניקה אצילות להרה. בציורים רבים תוארה הרה רכובה על מרכבה של טווסים כאות לגאווה ויופי. על גופה של הרה הוטבעה נוצת טווס כמחווה לטווס המזוהה עם דמותה.

ארתמיס/ איפור, צילום וסטיילינג:הילה אלקיים, דוגמנית:עדי ציוני

ארתמיס היא אלת הירח והמלחמה, הציד ומרחבי השדות. בגיל צעיר ביקשה ארטמיס מאביה, להעניק לה חיי בתולה נצחית. כל חברותיה היו גם כן בתולות. ארטמיס שמרה על טוהרת גופה והענישה עונש נכבד כל גבר אשר לא כיבד אותה בכל צורה.

היא מעולם לא חשקה בחיי הנישואין ולא רצתה אהבה, הנמפות ששרתו אותה חויבו להישאר בתולות. ארטמיס היא אחותו התאומה של האל אפולו ואביה הוא זאוס מלך האולימפוס. ארטמיס נלחמה למען העבדים, ביום חגה הוכרז יום חופש לעבדים. באומנות היא מזוהה כדמות ציד והמומחיות שלה היא שליטה בחץ וקשת ומלווה בכלב או בצבי ולכבודה גם נבנה מקדש ארטמיס באפסוס - אחד משבעת פלאי עולם.

בגיל צעיר ביקשה ארטמיס מאביה, להעניק לה חיי בתולה נצחית. כל חברותיה היו גם כן בתולות. ארטמיס שמרה על טוהרת גופה והענישה עונש נכבד כל גבר אשר לא כיבד אותה בכל צורה.הילה יצרה דמות חדשה כשהשראתה הינה הכלאה בין דמות אנושית לחיה. על ראש הדוגמנית הילה יצרה קרחת, טכניקה הקשורה לאיפור אפקטים הנלמדים בקורסי ההמשך של "ירין שחף". על הקרחת הודבקו והוטמעו קרניים. הדוגמנית נצבעה בלבן, עליה הושפרץ צבע שחור שיצר טקסטורה של ירח ומכתש, ומאידך מהווה סמל לדם ורמיזה לציד ומלחמה .

אפרודיטה/ ציור גוף: שגית צמח, שיער: יאיר עופרי, סטיילינג: איילת השחר אדר,דוגמנית: מיטל זילברשטיין,צילום:הילה אלקיים

אפרודיטה היא אלת האהבה, היא נולדה מקצף הגלים והיא ביתם של זאוס ודיוני. אפרודיטה היא היפה בנשים והאלות ובמיתולוגיה היוונית סוברים כי לא תהייה יפה כמוה. אפרודיטה מזוהה עם פרח הורד, עץ ההדס, צדפים וגלים. אפרודיטה היא אימו של אל האהבה קופידון. מאהבה המפורסם של אפרודיטה הוא ארס – אל המלחמה למרות שהייתה נשואה לאחר. באומנות ניתן לראות ציורים רבים בדמותה. הציור המפורסם הוא של בוטצ'ילי. בציור ניתן להבחין באפרודיטה עולה מן צדף ומלאכים ומוזות סביבה. הציור נקרא "ונוס" שהוא השם הרומי המקביל של אפרודיטה.

שגית צמח לקחה השראתה מהציור המפורסם של בוטצ'ילי והעניקה לו מחווה בצורת ציור גוף. על הדוגמנית צוירו מלאכי הקופידון מסביב לאפרודיטה. פני האלה צוירו על חצי מפני הדוגמנית, ויצרו דיאלוג עם תווי הפנים האמיתיים שלה.

איריס/ איפור, עיצוב שיער, סטיילינג ועיבוד : קארין שילה, דוגמנית: נופר מורחיים, צילום:הילה אלקיים

איריס הייתה אלת הקשת בענן, תפקידה היה להעביר את פקודותיהם והוראותיהם של האלים השונים אל בני האדם. במקרים מסוימים נעשתה האנשה של הקשת בענן לדמותה. על מנת להעביר את בקשותיהם של האלים היא נעה במהירויות עצומות ומהירותה נמדדה כשל מהירות האור. היא הגיעה אל האדמה ממעמקי הים. איריס הייתה יד ימינה של הרה ונחשבה כשליחתה האישית. יצירות אומנות רבות מתארות אותה כאישה יפת תואר, צעירה בעלת כנפי זהב המחזיקה בידיה כדי מים.שמה מיוחס לקשתית העין (החלק הצבעוני של העין) ופרח האיריס בעל מגוון צבעים רב. הקשת בענן היא בעצם המסלול שעושה האלה איריס מהשמיים לאדמה , על מנת להעביר מסרים חשובים לבני האדם. קארין שילה יצרה דמות מלאכית הקשורה לעולם הפנטזיה והיופי. הדוגמנית כוסתה באבקות נוצצות ומבריקות בשלל צבעים וטקסטורות. החל פני הדוגמנית ועד לכל גופה. קארין עצבה אביזרים כחגורת אבנים מבריקות וכיסוי לפטמות העשויות אבנים שנתפרו אחד, בהקפדה ודיוק. המראה שנוצר נסיכותי, אצילי ופייתי.

אתנה/ איפור ועיצוב שיער: אלה אברמוב, צילום:הילה אלקיים, דוגמנית: אנסטסיה בוצ'רנקו.

אתנה היא אלת החכמה והמלחמה. העוף שהיה שייך ומזוהה איתה הוא הינשוף, מאז הינשוף הינו סמל לתבונה וחוכמה. האגדה מספרת כי אתנה קפצה מראשו של זאוס, כשהיא כבר במלוא קומתה לבושה מדי קרב עשויים זהב כשעל כתפה יושב ינשוף. אתנה הייתה הוגנת והיא נבדלה מאלי מלחמה אחרים שהיו אלי המלחמות כולן (גם הלא צודקות). על שריונה היה חרוט ראשה של מדוזה הגורגונה ששערותיה הינם נחשים. היא אהבה את השלום יותר מהמלחמה. אלה אברמוב שאבה את ההשראה לדמותה של אתנה מהינשוף היושב על כתפה ומזוהה איתה. האיפור נוצר בהשראה ינשופית, מקור הינשוף והעיניים הבוהקות המשדרים את התבונה והחוכמה. את הדגש העניקה אלה לעיניי הדוגמנים ועל המצח הודבקו באמצעות דבק מיוחד אבנים.

גאיה/ איפור וסטיילינג :לימור הדר, שיער:אלה אברמוב, דוגמנית: אורטל פרנסיה, צילום: הילה אלקיים

גאיה הינה אלת האדמה. גאיה נוצרה מתוך הכאוס, היא ילדה את פונטוס שהוא הים השחור ואת אורנוס שהם השמיים. יחד איתם היא הולידה את הטיטאנים והקיקלופים מהם נוצרו האלים האולימפים. גאיה, אלת האדמה והארץ,מזוהה מן הכוחות הראשוניים במיתולוגיה היוונית. על פי המשורר היווני הסיודוס (המאה ה-8 לפנה"ס), היתה גאיה אחד מארבעת הכוחות הראשוניים של העולם אשר נוצרו יש מאין; לפי חלק מהפרשנויות, היא ושני הכוחות הראשוניים האחרים היו צאצאיו של כאוס (תוהו ובוהו).

לימור הדר לקחה את דמותה של גאיה אל הבסיס והטבע. הדוגמנית שוזפה במייק אפ כהה ועל מצחה צוירה אדמה יבשה. על גופה הוצמד חול ועל שיערה שולבו פרחים. התמונה צולמה בתנועה יחד עם הבגד בכדי ליצור אווירת כאוס ממנה נוצרה הדמות.

הפקה עשירה בצבעים, טקסטורות ודמיון, מעוררת השראה ומעניקה  חשק להיערך להפקה הבאה!

כתבות נוספות באותו נושא

  • סטיילינג לכלות
    במסגרת קורס סטיילינג ב"ירין שחף" מתקיים שיעור מיוחד המוקדש כולו לסטיילינג לכלות. השיעור מורכב מסיור מקיף המעניק ידע וההכרות עם מעצבים מובילים בעולם הכלות, כך שהסטייליסטים החדשים יוצאים אל דרכם המקצועית החדשה עם מגוון טיפים וידע המאפשרים להם לתת מענה ...
  • ריח של אוסקר
    בית הספר למקצועות היופי "ירין שחף" מאמין כי הופעה מושלמת ו"טוטאל-לוק" מוקפד, מכיל את כל המרכיבים: אאוטפיט מחמיא, עיצוב שיער וכמובן בחירת הריח הנכון. במסגרת קורס סטיילינג ב"ירין שחף" נלמד שיעור מיוחד עם גליה תורן חן, מומחית לשיווק ומיתוג, בישום (ומה ...
  • כשהעיר מגיעה לביקור בכפר
    בשנים האחרונות הפכה תל אביב למעצמת וינטג' בעלת ניחוח אירופאי. לאורך ההיסטוריה היה תמיד ביקוש לבגדים משומשים/ ישנים, אך בשנים האחרונות הביקוש לתופעה עלה הן מכיוון שדוגמניות ושחקניות מכתיבות אופנה כמו קייט מוס, ג'וליה רוברטס ועוד, החלו להיראות בבג...