דצמבר 05

גרפיטי, איפור ומה שבניהם

זה לא סוד שאומנות הרחוב הידועה בשם "גרפיטי", זו שהייתה מחתרתית ומרדנית, קיבלה עיטור כבוד והפכה עם השנים לחלק בלתי נפרד מעולם האומנות. אמני גרפיטי רבים, מוצאים את פיסת "הקנבס " שלהם על קירות, בניינים, תמרורים ועוד. גרפיטי הפך לאומנות של ממש, על אף היותו בלתי חוקי, זאת בשל העובדה כי מדובר על ציור על רכושו של האחר בניגוד להסכמתו. אט, אט מתמלאים הרחובות ביצירות אומנות של ממש, מלאים בצבעים, צורות ומרקמים שקשה להתעלם מהם. ערים שונות ברחבי העולם, החלו להקצות קירות מיוחדים למען אמני הגרפיטי, בדרך זו הם מאפשרים לאמנים להתפתח מבלי לעבור על החוק.

בחרנו לתת את שימת הלב העיקרית בכתבה, על אומנות הרחוב המציגה ציורים מעוררי התפעלות, איך נולד הגרפיטי? מה מקומו ברחוב? ואיך כל זה קשור לאיפור?

גרפיטי ואיפור.

ציור על קנבס לא שיגרתי , השונה מהמקובל, הוא מנת חלקו של המאפר. תחום איפור הפנטזיה והציורי גוף, משיקים בקווי הדמיון שלהם לאומנות המתבצעת על קירות ורחובות. האפשרות להציג את כישרון הציור באמצעות איפור, על גוף חי ונושם, היא מהפנטת ומעניקה דרור לאמני איפור רבים להציג את עבודותיהם כיצירת אומנות של ממש. בשונה מהגרפיטי, ציור על "קנבס אנושי" קשה יותר, שכן לגוף האדם קימורים, ותלת מימד שאינה מצויה בקיר רחוב. האדם עליו מתבצעת עבודת הציור, זז, נושם, צוחק, מתעטש...חי. כך שהאתגר קשה ומורכב יותר. יחד עם זאת אנו מוצאים קשר ודמיון בין שני האומנויות הללו, שכן הם מאפשרים חופש אומנותי על אמצעים בלתי שגרתיים, ומאפשרים לאמנים חופש להציג מכישרונם ולבטא את אשר הם רואים לנכון. אין ספק שגרפיטי מהווה עולם ומלואו להשראות אין סופיות להפקות איפור חדשות!

ועכשיו מהתחלה...

המילה "גרפיטי" מקורה במילה האנגלית "graffiti" שהיא צורת הרבים של המילה"graffito", אף שלא נהוג להשתמש בצורת היחיד. המילה הגיעה לאנגלית מהאיטלקית ומקורה במילה היוונית "גרפאי"  שפירושה "לכתוב". מסתבר שהגרפיטי היה כבר כאן, עוד מימי קדם, הוא זכה למעמד של כבוד באימפריה הרומית, ויש המגדירים את ציורי המערות במצרים כאומנות גרפיטי של ממש. כתובות וציורים שנמצאו על פסלים או על קירות, כגון כתובות שנמצאו  קטקמבות של רומא או על קירות פומפאי הוגדרו ככתובות גרפיטי.  שורשיו העמוקים של הגרפיטי נעוצים בימי קדם וכמעט בכל איזור ומדינה, הדוגמאות הראשונות של מה שהפך עם השנים לאומנות רחוב מפורסמת, נמצאה בטורקיה (מסתבר שהגרפיטי ציין  פרסומות לבתי בושת שהיו באותה התקופה...).  באירלנד נמצאו כתובות גרפיטי ויקינגי ובצרפת נמצאו כתובות שונות של חיילים צרפתיים על אתרים שונים במצריים בתקופת נפוליון. גם בישראל לא פסחו על אומנות הרחוב הידועה הזו , וניתן למצוא כתובות עתיקות מימי מלחמת העולם הראשונה בבני עטרות ( גרפיטי זה צויר על ידי חיילים בריטים באותה התקופה).

גרפיטי בארצות הברית:

לאחר מלחמת העולם הראשונה, נמצאו כנופיות עירוניות בארצות הברית ליצור גרפיטי, על ידי ריסוס צבע על קירות באתרים ציבוריים שונים, זאת על מנת לצאת בהצהרה של סימון טריטוריה. יחד עם זאת נולד סגנון מוסיקה קצבי, שצעד יד ביד עם אומנות הרחוב- מוסיקת ההיפ-הופ והראפ. עם הזמן הפך למורכב, אומנותי ונפוץ כמעט בכל מקום. הגרפיטי התקדם והשתכלל עם השנים, החל מריסוס ספריי בלבד ועד לשימוש במדבקות, כרזות, ושבלונות ושאר אמצעים שאינם נחשבים מסורתיים בתרבות הגרפיטי. ברכוש מאפשרת מחאה.

פוסט גרפיטי – יש דבר כזה

עם השנים, ובמיוחד הודות לצמיחת רשת האינטרנט, הפכה אמנות הרחוב לתנועה כלל עולמית ופעילותה ניכרת גם בישראל . אמנים מכל העולם (ובעיקר מארופה) מחליפים ביניהם סטיקרים בדואר וזוכים להכרה, הוקרה, והפצה של יצירותיהם.

גרפיטי במנהרה תחתית.

אחד האתרים המועדים לציורי גרפיטי הוא הרכבת התחתית, בעיקר בעיר ניו-יורק. בניו יורק ערכו כותבי גרפיטי תחרויות סימן - שמטרתן לסמן כמה שיותר מקווי הרכבת התחתית.

גרפיטי משמש פעמים רבות כמחאה פוליטית או מחאה נגד המשטר, כאמצעי להבעת דעה. דוגמה בולטת לאומן גרפיטי מסוג זה הוא  בנקסי , אמן לונדוני, אשר מתמחה בציור גרפיטי אומנותי בעל מסר פוליטי תוך שימוש  באירוניה לצורך העברת המסרים החברתיים אותם הוא מציג.

אמני גרפיטי – איך אפשר בלי...

קית' הרינג

כשמדברים על גרפיטי האמן הראשון אליו יש להתייחס הינו קית' הרינג. במהלך חייו הקצרים (הרינג נפטר מאיידס בגיל 32) הוא שינה לחלוטין את היחס של עולם האמנות  ושל התרבות בכלל כלפי הגרפיטי והפך אותו מאמצעי המשמש רק חברות שוליים בארצות הברית לכלי אמנותי  המקובל בכל רחבי העולם, יש אומרים שאפילו ליותר מדי "מיין-סטרימי". יש לציין כי נעשה סרט על קית' הרינג: "היקום של קית' הרינג". זהו סרט המציג דיוקן אינטימי של האמן, חייו וההצלחה המטאורית שלו, שהתחילה בציורי קיר בתחנות הרכבת התחתית בניו יורק.

רוברט בנקסי  אמן גרפיטי מלונדון שחי ופועל כיום בעולם כולו. בתחילת דרכו פעל בנקסי בחשאיות כיוון שעבודותיו מחו נגד המשטר וההתנהלות של החברה ולא תמיד התקבלו בעין יפה. היום, משהפך למותג ולשם דבר, ידוע שמו האמיתי של בנקסי  - רוברט בנקס. בנקסי משתמש רבות בגרפיטי למטרות פוליטיות.

בישראל 

אבי טל (SPINE B7)

אמן צעיר, יצירתי, נלהב ומוכשר מבאר שבע (B7), ישראל. החל את דרכו באומנות רחוב \ גראפיטי בשנת 2005. צעדיו הראשונים הוזכרו בשנת 2007,כשעשה את עבודת אמנות לבית הספר מקיף רבין. בעבודתו הוא קישט את מבנה בית הספר כולו באמנות גראפיטי וציורי קיר בעזרת פחיות ספריי, עזר למורים ולתלמידים לשתף פעולה בסביבה צבעונית ונעימה יותר. במהלך תהליך החיפוש שלו, נסע להולנד ביולי 2009. שם הוא התחיל להכיר עם בדים, אקריליק ושמן. עבודתו התקבלה כפופולרית וגם לקוחות פרטיים כעסקים גדולים בקשו לעבוד עמו. כתוצאה מהאישיות והגישה החיוביות שלו, הוא הספיק לעבוד בחברות כמו בנק רבו(RABOBANK), שווקי אומנות וגם לקח חלק בפסטיבל Ear candy ב Roosendaal NL. לאחר צבירת ניסיון וסגנונות חדשים של אמנות, חזר לישראל  ב-2012. מאז, הוא עשה עבודת אמנות לחנות ואנס, מועדון קרב קיקבוקס ובית העם, שהוא מרכז לקידום הצדק חברתי לכל שכבות החברה. אמנים כמו Caparso, בנקסי, DAIM, פני ד ', צוות Fingaz שבור וMSK הם חלק ממקור ההשראה שלו. אמנם, המטרה שלו היא פשוטה: להפוך את האמנות. האכזרית, הטהורה, המחוספסת, היפהפה, הנינוחה, מלאה תשוקה, משמעות הן כמה מילים המתארות את עבודתו של אבי ואת הצורך שלו כדי לסמל את הטבע האמיתי של הדברים.

Know hope

נולד בדרום קליפורניה, שבארצות הברית, ועלה לישראל עם הוריו כשהיה בן 10. לדבריו, הוא מעולם לא למד אמנות במוסד על-תיכוני, למרות שהיה מוקף בה. שני הוריו היו אמנים לכן עיקר ניסיונו והידע שלו נרכשו על ידי ניסוי וטעייה.עבודותיו החלו להופיע ברחובות העיר תל אביב בשנת 2005, בעיקר בכיתובי גרפיטי באמצעות תרסיס צבע שהציגו את כינויו על ארונות חשמל, לוחות מודעות, חומות וקירות של מבנים, עניין שהיווה מעין חידה באשר לשאלת קיומו. רק כאשר הציג מספר מעבודותיו במקומות ציבוריים ומקוריים החל הציבור בעיר מתעניין בהן.

Klone yourself

הגיע אל הגרפיטי במקרה לפני כ-9 שנים ומאז עוסק באמנות הגרפיטי. כשהחל לצייר, תרבות הגרפיטי כמעט ולא הייתה קיימת בארץ, כן שאב את השראתו מתמונות וספרים מחו"ל, ופיתח סגנון אישי משלו אשר מושפע מהיתקלות בחיי היום יום, הקשיים והשמחות, הקבלה והדחייה וכו'.. העובדה שעלה ארצה בגיל 11 אפשרה לו להביט מהצד על התרבויות השונות המתערבבות בישראל. יצירותיו נטולות גבולות ודנות בהתייחסות שלנו אחד לשני, בגלובליזציה הבלתי נמנעת, בחיפוש עצמי ועוד.

הכול מתערבב באחד ולרוב גם חושף שיניים. צייר ברחבי אירופה אך תמיד מעדיף את תל אביב. הציג ברחבי עולם בתערוכות קבוצתיות והשתתף בפרויקטים שונים.

גרפיטי ואיפור חוברים יחדיו ויוצרים עולם גראפי על הקנבסים השונים : קירות , איפור  גוף ואיפור ביוטי , הכל אפשרי!

כתבות נוספות באותו נושא

 • איפור דראג
  נתחיל מהתחלה... דראג אם כן הינו כינוי סלנג ללבוש בעל משמעות סמלית כלשהי, לרוב הוא מתייחס ללבוש בגדים המזוהים עם אופי מגדרי השונה ממינו של המתלבש. כלומר גברים ילבשו בגדי נשים ולהפך, הופעות דראג היו קיימות כמעט בכל מדיה תרבותית.
 • קרחות שפמים ומה שבינהם
  בקורסי ההמשך הנלמדים בבית הספר מתקיים לו שיעור מיוחד, שיעור בהנחייתה של מיכל שביט, מאפרת ותיקה בתחום התיאטרון והבמה.
 • הדליקו את האור האיפור כבר...
    כמו כל שנה מגיע החג שלפני הכול זוכרים לו את כמות הקלוריות בכל סופגנייה שנאכלת לה בהנאה. כמו בכל שנה אנו מדליקים את החנוכייה ומקווים שאולי השנה יקרה גם לנו נס פח השמן...רק משאלה אחת קטנה... אז הוא כבר כאן, חג האורות, חג המשאלות, חג המסמל בצורה...
 • איפור על פי אמירה חברתית...
  זה קורה לעיתים קרובות,  שתלמידי קורס האיפור המקצועי, משתמשים בפלטפורמת הלימודים בבית הספר יחד עם הידע הטכני המקיף אותם ויוצרים איפור עם אמירה חברתית חדשה. אנחנו חושבים שזה חשוב ונפלא, לתת דרור ליצירתיות ובעיקר לתוכן אותו יוצק כל תלמיד אל עבודות ...
 • השראה ואיפור מקצועי
  לימור מילס, אני בת 21 וחצי, מאלפי מנשה, סיימתי זה מכבר את הקורס ב"ירין שחף" והציגה עבודת איפור עוצרת נשימה מעבר להיותה מאפרת מוכשרת היא עוסקת כדוגמנית מקצועית בארץ ובחו"ל, רקדנית סלסה מקצועית ועוד.
 • עולם האיפור - לא מה...
  עולם האיפור, הוא עולם צבעוני ומיוחד ולו פנים רבות ומגוונות. זה מתחיל בקורס איפור ביוטי בו נלמדים כל הסודות, הטריקים והטכניקות לאיפורי כלות וערב, הפקות אופנה ועוד.
 • מוצרי איפור לפורים ססגוני
  אז מה יש לנו ברשימת הקניות לכבוד החג? קבלו את נבחרת המוצרים שכל אמן איפור משריין לכבוד חג הצבע: